Bombardér Jakub Kabele: Já měl vždycky v noze ránu

K nezapomenutelnému přímému kopu Jakuba Kabeleho v nedělním vítězném pohárovém zápase s FC Písek se vrací dnešní Deník. Míla Ortman úspěšného střelce Slavoje po zápase vyzpovídal:

"V 76. minutě sobotního utkání 1. kola Poháru FAČR mezi Č. Krumlovem a Pískem jednadvacetiletý domácí obránce Jakub Kabele nevídanou dalekonosnou dělovkou z trestného kopu vyrovnal na 2:2 a navíc ještě v penaltovém rozstřelu rezolutně proměněnou střelou ze značku pokutového kopu zařídil, že exligové Dynamo ve 2. kole pojede místo do Písku do Českého Krumlova.

Kdy naposledy jste dal z přímého kopu tak nádherný gól?

Z trestňáku se mi určitě už někdy nějaké góly vstřelit povedlo, ale už je to delší dobu. A v Krumlově je to první gól, co jsem z trestňáku dal.

Bylo to z dobrých pětatřiceti metrů, to jste si tak věřil?

Já vždycky měl v noze ránu a navíc to zkouším i na trénincích, takže jsem moc rád, že mi to tam konečně spadlo.

Jistě vás těší dvojnásob, že jste tím gólem prakticky zajistil Krumlovu atraktivní pohárový šlágr proti Dynamu.

Určitě z toho máme velkou radost, postup přes Písek je pro nás výrazný úspěch. Byli jsme v zápase outsideři, ale odmakali jsme to, a přestože na penalty pak už to byla náhoda, kdo dá a kdo ne, podle mě jsme si postup zasloužili.

Vy jste byl mezi těmi, kteří penaltu dali, věřil jste si na ni?

Já na penalty vždycky chodím. Pár jsem jich sice taky nedal, ale věřím si na ně.

V dalším kole budete hrát doma s Dynamem, je to pro vás i jakási odměna za bojovný výkon?

Určitě. Je to kvalitní tým, druhá liga. Tak často se nestává, abychom si s takovým soupeřem zahráli. Budeme se snažit uhrát co nejlepší výsledek.

Je to odměna nejen pro vás, ale taky pro vaše fanoušky, ne?

To jistě, takový zápas je pro diváky velkým lákadlem. I dneska bylo dost diváků a jsme rádi, že přišli, že je fotbal baví. Na Budějovice jich určitě přijde ještě víc.

Diváci chodí i proto, že hrajete dobře. Nejen v poháru, i v divizi se vám dařilo.

Minulou sezonu jsme byli třetí, to není špatné. Byla to poctivě odpracovaná sezona.

Pro vás osobně zápas s Dynamem bude mít jistě i speciální náboj, vždyť jste v Budějovicích řadu let působil. Je to tak?

V Dynamu jsem vyrůstal, od třetí třídy až do devatenácti let jsem hrál za všechny mládežnické kategorie. Zahrál jsem si za ligový dorost, za juniorku i za Strakonice, když byly ve třetí lize farmou Dynama. Určitě to pro mě bude hodně zajímavý zápas.

Dynamo v létě hodně omladilo, přijedou tudíž i nějací vaši bývalí spoluhráči?

Přímo kluci, s nimiž jsem tam hrával, v týmu nejsou, ale pár kluků dobře znám a na zápas s nimi se moc těším."

Foto z vítězného poháru

Fotografie Jana Škrleho ze včerejšího vítězného pohárového utkání proti FC Písek:

Slavoj vyřadil třetiligový Písek a přivítá Dynamo ČB!

Velké překvapení se dnes navečer zrodilo na hřišti Slavoje. Českokrumlovský tým přešel v utkání 1. kola Poháru FAČR přes třetiligový Písek. O svém velkém úspěchu domácí rozhodli zlepšeným výkonem ve druhém poločase a stoprocentní penaltovou střelbou. Naši borci tak navázali na historické třetí místo v divizi a koncem srpna mají právo hostit ve druhém kole druholigové Dynamo České Budějovice.

Pohárové klání přineslo zápas dvou tváří.  V té první rozehranější třetiligoví hosté potvrzovali roli favorita. Byli fotbalovější, častěji na míči a opakovaně zaměstnávali zelenobílou defenzívu. Po změně stran však naši kluci znatelně přidali, byli více vidět a v samotném závěru byli kupodivu i fyzicky více než rovnocenným partnerem. Rozhodující střelba penalt pak již byla jejich jednoznačnou záležitostí.

Svou dávku smůly si Českokrumlovští vybírali ještě před úvodním výkopem. Mladý Houska se při rozcvičování zranil a musel od první minuty naskočit Žilenko. Po oboustranně rozpačité desetiminutovce se hosté pevně chopili taktovky a začali Slavoji zatápět. V 10. minutě domácí propadli na půlce, hosté se dostali do přečíslení, ovšem Voráčkova slabá střela nemohla brankáře Beránka vyrušit z klidu. Rozehranější hosté, kteří nastoupili do již pátého zápasu, si vybojovali nespočet rohů a po jednom z nich ve 23. minutě míč skončil v síti. Rozhodčí ale odpískal Řezáčovi šlapák. Ve 30. minutě si domácí notně oddechli, když průnik Helda do vápna a následný centr stačil před píseckou dvojicí odvrátit Kabele. Hosté se neradovali ani za další čtyři minuty, protože jejich dosud největší příležitost zazdil Němec, když se po zaváhání Beránka řítil sám na jeho svatyni a ukopl se nad bránu. Vzápětí domácí nepotvrdili klišé nedáš-dostaneš. To si nádherný centr Žilenka do vápna našel zcela volného Kroupu, ten se rozhodl pro střelu z první a ta se mu vůbec nepovedla. A když ani agilní Held neskóroval, protože trefil břevno, vypadalo to na odchod do kabin bez gólů. Proti však byl písecký kapitán Kalášek, jenž napravil předchozí zaváhání Řezáče osamoceného před Beránkem a po jednom z mnoha rohů dotlačil míč do sítě - 0:1.

Od nástupu do druhého poločasu se diváci nestačili divit. Hráči Slavoje nechali v kabinách nervozitu, přidali v nasazení a ukázali fotbalovost. Nejdříve hru vyrovnali a postupně získávali navrch. Již ve 48. minutě Klivanda vybojoval roh a po jeho rozehrání hlavičkoval těsně mimo. O vyrovnání se postaral Babouček, který byl faulovaný Kaláškem a nařízenou penaltu proměnil, byť si na ni Rondzik sáhl. Úspěšný exekutor mohl po deseti minutách přidat druhý zápis. To by však zcela volný nesměl poslat neslanou nemastnou střelu daleko mimo brankovou konstrukci. Byli to tedy Písečtí, kteří opět strhli vedení na svou stranu, když se krásnou střelou za vápnem prezentoval jeden z nováčků Kadula - 1:2. Domácí se nevzdávali a své úsilí zúročili Kabelem, jehož překrásnou ránu do šibenice si bude dlouho pamatovat nejenom bezbranný Rondzik v bráně. Protože deset minut před koncem druhé půle Kadula odmítl rozhodnout zápas a poslal po průniku střelu těsně vedle tyče, rozhodovali o vítězi a postupujícím do druhého kola poháru penalty. Hostující exekutoři selhali, domácí byli naopak stoprocentní a postupují!

Slavoj Český Krumlov - FC Písek 2:2 (0:1), penalty 4:2
Branky: 58. Babouček (11), 76. Kabele, rozhodující penalta Novák - 41. Kalášek, 71. Kadula.
Penalty proměnili Babouček, Kroupa, Kabele, Novák - Ježdík, Milec.
Rozhodčí: Pastyřík - Mudra, Svatík. ŽK: 1:1, 190 diváků.
Sestavy:
Slavoj ČK: Š. Beránek - Kabele, Klivanda, Dudák, Kroupa - Žilenko, Rozkošný (84. Vnuk), Novák, Persán (46. Bordáč) - P. Svoboda, Babouček.
FC Písek: Rondzik - Sajtl, Kalášek, Řehák, Šlehofer - Voráček (46. Kadula), Milec, Jakub Held, Ježdík - Němec, Řezáč (72. Zušťák).

Připravil: František Lippl